Fiber

مشاهده به عنوان Grid لیست
مرتب سازی بر اساس
نمایش هر صفحه

کابل فیبر نوری Optical Fiber Cables

کابل های فیبر نوری از فناوری بسیار پشرفته ای بهره می برند چرا که فرایند انتقال در آنها از طریق نور و پالس های نوری صورت می پزیرد و همچنین سرعت و ظرفیت انتقال اطلاعات در آنها بسیار بیشتر از روش های دیگر است، همانند کابل های مسی که وظیفه الکترون ها در آنها انتقال اعداد صفر و یک می باشد در کابل های نوری نیز این وظیفه توسط پالس های نوری صورت میپذیرد، بنابر این در شبکه های نوری بر خلاف کابل های شبکه مسی امواج و میدان های الکترومغناطیسی تاثیری بر روی انتقال اطلاعات نمی گذارند . توانایی انتقال اطلاعات در کابل های فیبر نوری مختلف ، متفاوت بوده و انتخاب صحیح کابل مناسب با پروژه نیازمند دانش فنی از عملکرد کابل فیبر نوری و نیاز های پروژه است. تاکنون بیش از 4 دهه از اختراع و بکارگیری اولین کابل فیبر نوری توسط شرکت کورنینگ Corning می گذرد و در طی این سال ها کابل های فیبر نوری به زیر ساخت های ارتباطی کشور ها ملحق گردیده اند، دسته بندی کابل های فیبر نوری بیشتر بر اساس نوع مصرف، شرایط محیطی و همچنین سرعت و میزان ترافیک انتقال اطلاعات می باشد. . کابل فیبر نوری به دو شکل مالتی مد و سینگل مد قابل ارائه می باشد، جدا از معیار افت در کیلومتر میتوان انواع تارهای سینگل مد OS1, OS2و مالتی مود OM1,OM2,OM3,OM4 را نام برد، کابل های مالتی مود توانایی بیشتری در انتقال اطلاعات با سرعت بالا در مسافت های کوتاه را دارا می باشند و به همین جهت در مسافت های بین 600 - 400 متر مورد استفاده قرار می گیرند، نوع تک حالتی یا سینگل مود در مسافت های طولاتی تر استفاده میگردد، دسته بندی بعدی مربوط به شرایط محیطی و عبوری کابل می باشد که انواع کابل های فیبر نوری Outdoor , IN/OUT, indoor را شامل میشود. همچنین می توان به انواع کابل های فیبر نوری شامل تاید بافر، لوز تیوب، کابل های نوری هوایی، دریایی، کایل های فیبر دمشی، مایکروداکت Air -blown-fiber، کابل های فیبر نوری کامپوزیت و ترکیبی ، کابل های فیبر نوری بریک اوت، زیپ کورد ها نیز اشاره نمود. از قسمت زیر مینوانید کابل مورد نیاز خود را بیابید!

پچ پنل های فیبر نوری Fiber Optic Patch panels

پچ پنل های فیبر نوری بیشتر بعنوان تجهیزات توزیع کننده نوری نیز شناخته می شوند، کاربری پچ پنل ها به عنوان محل سربندی کابل های نوری جهت تسهیل در برقراری ارتباط و دسترسی سریعتر به کابل و مدیریت صحیح ارتباطات نوری می باشد. بر اساس استاندارد ISO/IEC 11801 بند 3.1.25 لزوم استفاده از پچ پنل ها و تجهیزات جانبی آن شامل آداپتور، پیگتیل ، پچ کورد و کاست فیبر نوری امری ضروری است و کلیه این تجهیزات می بایستی با یکدیگر مورد کاربری قرار گیرند. پچ پنل ها جهت سربندی کابل های نوری مورد استفاده قرار می گیرند و بیشتر آنها فلزی می باشند که در این صورت بر اساس استاندراد TIA-607-B می بایست کلیه تجهیزات فلزی به سیستم ارت یا زمین متصل گردند، با توجه به سربندی کابل داخل پچ پنل ها، نه تنها با وجود کاست از فیوژن های فیبر نوری محافظت می گردد به علاوه سرمایه اصلی پروژه نیز که کابل فیبر نوری می باشد در داخل پچ پنل محافظت می گردد، در این خصوص پیگتیل ها نیز از سمت کانکتور روی اداپتور های فیبر نوری در پنل داخلی قرار می گیرند، در قسمت بیرونی این پنل پچ کورد ها وظیفه اتصال لینک های سربندی شده در داخل پچ پنل را با سوئیچ ها و یا دستگاه های اکتیو را برعهده دارند. استفاده از برند معتبر و استاندارد ، رعایت استاندارد رنگ بندی فیبر نوری TIA-598-C از طرف گروه سربندی و رعایت استاندارد اتصال به زمین TIA-607-B ، DIN EN 50310 در نصب و راه اندازی پروژه های فیبر نوری امری ضروری است که در افزایش طول عمر شبکه و کاربری آسان تر آن موثر است. پچ پنل های فیبر نوری بیشتر به عنوان محل مدیریت کابل نیز شناسایی می گردند، پچ پنل فیبر نوری بر اساس نوع استفاده در نصب به دونوع پچ پنل های قابل نصب در رک ها ( رکمونت پچ پنل ) و دیگری پچ پنل قابل نصب بر روی دیوار یا پچ پنل دیواری یا باکس فیبر نوری دیواری شناخته می شوند. بر اساس نوع پروژه صنعتی ، اداری و.. پچ پنل ها دارای پروتکل های حفاظتی ( IP ) شرایط پیرامونی می باشند. با توجه به نوع آداپتور مورد استفاده پنل های قرار گیری آداپتورها، در اشکال مختلف جهت تجهیز انواع کانکتور های فیبر نوری طراحی و تولید می گردند.

پیگتیل فیبر نوری Fiber Optic Pigtail

یکی از تجهیزات پسیو فیبر نوری مورد نیاز در سربندی و ترمینیشن کابل های نوری، پیگتیل های فیبر نوری می باشند. در واقع پیگتیل های فیبر نوری کابل های تک رشته ای از نوع OFNR تاید بافرد بوده که در یکی از دو انتهای آن کانکتور فیبر نوری در کارخانه ای مجهز، سربندی و متصل گردیده است. فرایند اتصال کانکتور بر اساس استاندارد های پیشرفته صورت میگیرد و عموما شامل چند مرحله: آماده سازی، برش مسطح، پولیش های مختلف و در نهایت نصب بدنه کانکتور می باشد. پیگتیل های فیبر نوری در دو نوع سینگل مد و مالتی مد بصورت تکی یا پک 12 تایی ارائه می گردند، بر اساس استاندارد ISO/IEC 11801 پیگتیل های نوری بایستی طولی برابر 2 الی 3 متر داشته باشند، البته رعایت استاندارد ANSI/TIA 568-C.3 در تولید قطعات پسیو فیبر نوری امری ضروری می باشد. بر این اساس پیگتیل های نوری سینگل مد با انواع کانکتور های ST,LC,SC و E2000 ارائه می گردند که میتوانند نوع پولیشی بر اساس استاندارد به UPC و APC داشته باشند، البته حداکثر افت قرارگیری یا Insertion loss بر اساس همین استاندارد 0.2db در نظر گرفته شده در دامنه طول موج نامرئی 1310 الی 1550 نانومتر می باشد. پیگتیل های فیبر نوری مالتی مد نیز با انواع کانکتور های ST,LC,SC و در شرایط سفارشی با کانکتور E2000 نیز ارائه می گردند که بایستی نوع پولیش آنها بر اساس استاندارد PC باشد، البته حداکثر افت قرارگیری یا Insertion loss بر اساس همین استاندارد 0.3db برای ارتباطات مالتی مد در نظر گرفته شده که در دامنه طول موج 800 الی 1300 نانومتر می باشد.معیارهای افت بر اساس دسی بل اندازه گیری می شوند. نوع دیگری از افت که بسیار حائز اهمیت می باشد افت برگشتی به اختصار ORL یا Optical Return loss نامیده میشود. بازتاب یا انعکاس یا افت برگشتی در اثر برخورد نور با سطح و در نتیجه برگشت مقداری از آن نور صورت می پذیرد. در این مقوله ذکراین مسئله بسیار حائز اهمیت است ، تنها جوش فیبر نوری یا فیوژن با دستگاه های Core alignment فاقد این افت می باشند. در نوع سینگل مد OS2 ( نوع OS1 فاقد استاندارد می باشد) با پولیش زاویه دار APC یا Angled Physical Contact polish شرایط به گونه ای بهتر باعث عملکرد آن میگردد چرا که میزان ORL آن به بیشتر از -70db خواهد رسید در مقایسه با نوع معمولی سینگل UPC یا (Ultra Physical Contact) polish این مقدار در بهترین حالت کیفی خود به دامنه -50db خواهد رسید گرچه بیشتر ارتباطات UPC مقدار -30db الی -40db دسیبل را نمایش می هند. هرچه این میزان به اعداد کوچکتر نزدیک گردد ارتباطات پایدارتر و با کیفیت تر است، تولید با پولیش APC نیازمند خط تولید بدون خطا با دقت بالاست ،

آداپتور های فیبر نوری Fiber Optic Adapters / Couplers

آداپتور های فیبر نوری ( نام دیگر : کوپلر های نوری ) جهت برقراری ارتباط بین دو کابل نوری طراحی گردیده اند و مورد کاربری قرار میگیرند، بسته به تعداد تارهای ملاقات شونده در انواع تکی یا Simplex ، دوتایی Duplex و چهارتایی یا Quad تولید میگردند، آداپتور های نوری برای انواع فیبر های مالتی مد و سینگل مد قابل ارئه می باشند. آداپتور های نوری سینگل مد به لحاظ حساسیت در میزان افت و با توجه به ویژگی ارتباط با مسافت های طولانی که به دلیل کوچکتر بودن هسته تارهای نوری سینگل مد می باشد از دقت قرارگیری روبروی بیشتری برخوردار میباشند. آداپتورهای سینگل مد در دو رنگ سبز و آبی با ویژگی قرارگیری کانکتورهای APC (سبز) و UPC (آبی) شناسایی می گردند. در انتخاب آداپتورهای نوری پارامترهای ویژه ای درنظر گرفته میشوند، ابتدایی ترین نکته انتخاب آنها بر اساس قطر هسته تار نوری ( سینگل مد و مالتی مد ) می باشد، امروزه اکثر تولید کنندگان استاندارد TIA-598-C را در مورد آداپتور ها نیز رعایت مینمایندو این آداپتور ها نیز بر اساس رنگ بندی استاندارد تولید و روانه بازار می گردند، نکته دوم سهولت کارایی و افزایش بازدهی می باشد که نوع آداپتور نوری را مشخص می نماید (LC,ST,FC,SC,…etc) بر اساس استاندارد در پروژه های زیر ساخت شبکه های نوری، آداپتور نوری وظیفه برقراری ارتباط بین پیگتیل و پچ کورد را برعهده دارند و بر روی پنل های ترمینیشن باکس به صورت ثابت قرار میگیرند، ISO/IEC 11801 بیشتر آداپتور های فیبر نوری دارای دوسوی مادگی جهت قرار گیری کانکتور های همسان در دوطرف می باشند، در این بین با توجه به نیاز پروژه، آداپتور های نوری هیبرید که دارای دوسوی غیر همسان و یا اتصال به پورت به شکل مستقیم ( مادگی به نرگی) نیز تولید و قابل ارائه می باشند.

پچ کورد های فیبر نوری Fiber Optic Patch Cord

پچ کورد های فیبر نوری جهت برقراری ارتباط شبکه بین محل سربندی کابل ( پچ پنل ها ) و دستگاه های اکتیو مانند سوئیچ های شبکه مورد کاربری قرار می گیرند. انتخاب پچ کورد مناسب اهمیت بسیار بالایی در راه اندازی صحیح زیر ساخت شبکه داشته و نکات انتخابی مهمی را در بر میگیرد. ابتدایی ترین نکته انتخاب نوع پچ کورد بر اساس نوع کابل مورد استفاده است ، در شبکه های فیبر نوری بر این اساس پچ کورد های فیبر نوری به دو گروه مالتی مد و سینگل مد تقسیم می گردند. گروه مالتی مد با تار های نوری OM1,OM2,OM3,OM4 و OM4+ ارائه می گردند. گروه سینگل مد با تارهای نوری OS2 بر اساس استاندارد ارائه می گردند. ( نوع OS1 فاقد استاندارد است). با توجه به نوع تار نوری، قطر هسته و برخی از معیارها متغیر میگردند لذا انتخاب پچ کورد منطبق با نوع تار از لحاظ قطر مطابق استاندارد ISO 11801 امری ضروری است. برخی از پچ کوردها با تارهای نوری ویژه ای ارائه می گردند مانند فناوری عدم افت ناشی از خمش Bend intensive ، با توجه به اینکه هر تولید کننده ای فناوری را در جهت ارتقاء محصولات خود به کار گرفته پیشنهاد می گردد در صورت استفاده از این فناوری ها تمامی تجهیزات از یک تولید کننده تامین گردد. رعایت استاندارد رنگ بندی TIA-598-C یا رنگ بندی فیبر نوری حتی در نوع روکش امری ضروری است و کلیه تولید کنندگان موظف به رعایت آن می باشند. این امر در سهولت شناسایی نوع کابل از رنگ بندی روکش و بوت و بدنه کانکتور فیبر نوری کمک بسزایی دارد. انتخاب کانکتور پچ کورد ها نیز مورد دیگری است که از اهمیت بالایی برخوردار است. بر این اساس کانکتور های استاندارد در انواع مالتی مد و سینگل مد ارائه می گردند. پچ کورد های سینگل مد با بوت انتهایی و بدنه کانکتور به رنگ آبی و سبز شناسایی می گردند که به ترتیب دارای پولیش سر کانکتور UPC و APC می باشند، همچنین رنگ روکش آنها زرد رنگ می باشد و با تار نوری OS2 ارائه می گردند، پچ کورد های مالتی مد نیز با بوت انتهایی و بدنه سفید، فیروزه ای و مشکی و بنفش شناسایی می شوند که همگی با پولیش PC یا معمولی می باشند و به ترتیب رنگ، نوع OM1 و OM2 ، فیروزه ای OM3 و مشکی OM4 و بنفش OM4+ می باشند رنگ روکش نیز به ترتیب رنگ بندی اعلام شده، می بایستی جهت شناسایی سهیل تر باشد، اطلاعات بیشتر استاندارد TIA-598-C نوع دیگری از افت که بسیار حائز اهمیت می باشد افت برگشتی به اختصار ORL یا Optical Return loss نامیده میشود. بازتاب یا انعکاس یا افت برگشتی در اثر برخورد نور با سطح و در نتیجه برگشت مقداری از آن نور صورت می پذیرد. در این مقوله ذکراین مسئله بسیار حائز اهمیت است ، تنها جوش فیبر نوری یا فیوژن با دستگاه های Core alignment فاقد این افت می باشند. در نوع سینگل مد OS2 ( نوع OS1 فاقد استاندارد می باشد) با پولیش زاویه دار APC یا Angled Physical Contact polish شرایط به گونه ای بهتر باعث عملکرد آن میگردد چرا که میزان ORL آن به بیشتر از -70db خواهد رسید در مقایسه با نوع معمولی سینگل UPC یا (Ultra Physical Contact) polish این مقدار در بهترین حالت کیفی خود به دامنه -50db خواهد رسید گرچه بیشتر ارتباطات UPC مقدار -30db الی -40db دسیبل را نمایش می هند.

باکس فیبر نوری Fiber Optic Termination Box

امروزه در شبکه های فیبر نوری برای محافظت و جلوگیری از آسیب دیدگی در برابر عوامل خارجی بر اساس استاندارد ISO/IEC 11801 ضرورت قرار دادن سرمایه اصلی پروژه های فیبر نوری که همان کابل فیبر نوری میباشد در یک محفظه عایق بندی شده و مقاوم امری ضروری است. معمولا کابلهای فیبرنوری در مبدا و مقصد در جعبه های محافظت شده یا باکس های فیبر نوری و یا پچ پنل ها سربندی می گردند تا استاندارد های ضروری رعایت گردند. نوع دیگری از کاربری باکس های فیبر نوری به هنگام ورود کابل های Outdoor به داخل ساختمان ها و مکان های سربسته است ، در این صورت از ترمینیشن باکس های فیبر نوری جهت انجام تبدیل کابل Outdoor به Indoor استفاده می شود، با توجه به سربندی کابل داخل باکس های فیبر نوری ، همچنان که کاست ها از فیوژن های فیبر نوری محافظت می نمایند، به علاوه سرمایه اصلی پروژه نیز که کابل فیبر نوری می باشد در داخل باکس محافظت می گردد، در این خصوص پیگتیل ها نیز از سمت کانکتور روی اداپتور های فیبر نوری در پنل داخلی قرار می گیرند، در قسمت بیرونی این پنل پچ کورد ها وظیفه اتصال لینک های سربندی شده در داخل باکس را با سوئیچ ها و یا دستگاه های اکتیو برعهده دارند. استفاده از برند معتبر واستاندارد ، رعایت استاندارد رنگ بندی فیبر نوری TIA-598-C از طرف گروه سربندی و رعایت استاندارد اتصال به زمین TIA-607-B ، DIN EN 50310 در نصب و راه اندازی پروژه های فیبر نوری امری ضروری است که در افزایش طول عمر شبکه و کاربری آسان تر آن موثر است. باکس های فیبر نوری همانند پچ پنل های فیبر نوری بیشتر به عنوان محل مدیریت کابل نیز شناسایی می گردند و بر اساس محل استفاده به انواع Indoor و Outdoor تقسیم می گردندکه در پروژه صنعتی ، اداری و..با پروتکل های حفاظتی ( IP ) شرایط پیرامونی طراحی، تولید و مورد کاربری قرار میگردند. با توجه به نوع آداپتور مورد استفاده پنل های قرار گیری آداپتورها، در اشکال مختلف جهت تجهیز انواع کانکتور های فیبر نوری طراحی و تولید می گردند.